Доц. д-р Джеймс Йоловски, ВУЗФ: При изготвянето на държавния бюджет има три проблема: голям, по-голям и огромен
доц. д-р Джеймс Йоловски, преподавател във ВУЗФ, „Бизнес старт“, 13.06.2023 г.
Рекорден брой учени са участвали тази години в наградите “Питагор“. Утвърдените учени представят справка за научните резултатите от последните 5 години, а младите – от последните 3. Аз попадам в категорията на младите учени. Там постиженията представени в справката са свързани с финансовата грамотност и повишаването на обществената осведоменост по отношение на бюджетните въпроси – една тематика, която е доста наболяла в България през последните 3 години. Това каза доц. д-р Джеймс Йоловски, преподавател във ВУЗФ, в ефира на предаването „Бизнес старт“ по Bloomberg TV Bulgaria с водещ Христо Николов.
По отношение на финансовата грамотност Йоловски споделя, че работи от 15 години в тази сфера под различна форма. Партнирал е в различни неправителствени организации с различни публични структури и институции, а сега и във Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ) полагат много усилия в тази област. Организират обучения съвместно с Националния център за повишаване класификацията на педагогическите специалисти в Банкя, където тематиката освен кариерно развитие е и финансово-икономическа грамотност.
“Като цяло се полагат много усилия. Едното от тях е съществено, защото съвсем скоро Министерският съвет одобри рамка за финансова компетентност от сферата на финансовата грамотност. Тази рамка е базирана на европейската, която беше разработена заедно с Организацията за икономическо сътрудничество и развитие и това ни дава причина да вярваме, че всеки един човек в ЕС има определени знания и умения в тази сфера.“
Йоловски разказва, че по отношение на преподавателите, те ги учат най-вече как методологически да интегрират финансовата грамотност в различни предмети. Започнали са да прилагат различни подходи с интегрални уроци, насърчават учителите да работят колективно и благодарение на подобни обучения започват партньорства, които дават изключително добри резултати.
“Например преподавателите по изобразително изкуство на по-малките ученици им дават да създават проект за тяхна банкнота или монета. Или пък да проучат различни произведения на изкуството и как стойността им се е увеличавала и по неусетен начин учениците се запознават с един инвестиционен клас активи, което е добра база за повишаване на общите им знания.“
Йоловски признава, че съществуват различни проблеми пред младите учени, свързани с финансирането, с материалната база, с това, че по-стойностните изследвания изискват едни международни партньорства и по-дълъг период от време тоест един фокус върху научната работа и малко на заден план пък да останат други дейности, но в същото време наблюдаваме в последните години, че във всичките тези направления има доста сериозен прогрес.
“Има различни проекти и възможности за партньорства с частния сектор така, че да комерсиализираме различни иновации и технологии. Имаме и един закон за насърчаване на такъв тип иновации.“
Доцент Йоловски изтъква и необходимостта от заздравена връзка между науката, образованието и бизнеса в България. Въпросът обаче е на чисто административно ниво да се съгласуват добре интересите на тези страни и в момента, в който това се случи той е убеден, че бързо ще се стигне до желаните крайни резултати.
“Нашият университет е добър пример за такова сътрудничество. Ние имаме бизнес партньори, с които реализираме различни инициативи, нашите студенти имат много възможности за кариерно развитие така, че те подбират това, което е най-предпочитано от тях, но има и много други примери. Има примери, свързани със сферата на иновациите, които са във фармацевтиката, медицината и можем тук да се върнем на този закон, който е в процес на обсъждане, свързан с насърчаването на иновации, създаването на различни бизнеси инкубатори и т.н.“
Тъй като друго от постиженията, с които доц. д-р Джеймс Йоловски е кандидатствал за наградата “Питагор“, е свързано с бюджета, в студиото гостът коментира и предложението на новото правителство за бюджет с дефицит под 3%. По думи на Йоловски пред бюджета има 3 проблема- голям, по-голям и огромен.
“Големият проблем е, че трябва да се вместим в тези 3% дефицит, не защото преследваме еврозоната или имаме фискално правило, което го изисква, а най-вече защото това е един негативен фактор върху нашата устойчивост на бюджетните средства върху публичните финанси. Именно в това е вторият проблем – как да стигнем до балансиран бюджет така, че да не продължаваме да генерираме държавен дълг и да не увеличаваме лихвените плащания. Тук идва огромният проблем- че трябва да имаме осъзнатост за предходните два проблема.“
Йоловски твърди, че ако отричаме и не си даваме сметка за тези проблеми, няма как да успеем да ги решим. Той смята, че тази осъзнатост не е на достатъчно голямо ниво, но това следва да проличи по бюджета, който се предлага.
Повече по темата може да видите във видеото на: https://www.bloombergtv.bg/a/16-biznes-start/119202-pri-izgotvyaneto-na-darzhavniya-byudzhet-ima-tri-problema-golyam-po-golyam-i-ogromen