Дейността на направление „Финанси и финансов мениджмънт“ е насочена към научни и научно-приложни изследвания в областта на финансите, счетоводството, одита, застраховането и социалното осигуряване.
Целта на тези изследвания е с обединените усилия на учени и специалисти от бизнеса да се намират решения на конкретни проблеми, пред които се изправя финансовата практика в динамичния съвременен свят.
Акцент се поставя особено на проучвания в оформящи се нови направления в областта на финансите и финансовия мениджмънт. Такива са:
- Холистичното (интегрираното) управление на финансовия риск;
- интегрираната отчетност и нейния одит;
- единното европейско пенсионно осигуряване;
- застраховането на нововъзникващите рискове за фирмите;
- финансирането на прехода от линейна към кръгова икономика, приоритет на ЕС;
- банкирането в условия на дигитализация;
- кредитирането при активно управление на взаимоотношенията с клиентите (CRM);
- новите форми на кредитиране и финансови услуги извън банките;
- мястото на телеком компаниите на финансовите пазари;
- рисковото финансиране на иновациите;
- ролята на алтернативните методи за разплащане, каквито са криптовалутите;
- проблемите на финансите на държавата в контекста на съвременните интегрирани икономически системи и др.
Направлението е отворено и за изследването на други въпроси от областта на модерния финансов мениджмънт на микро и макро равнище.

Проф. д. ик. н. Виржиния Желязкова
Директор на направление "Финанси и финансов мениджмънт"Виржиния Желязкова е професор и доктор на науките в областта на кръговата икономика и устойчивите финанси. Придобива висшето си образование в УНСС – София, където завършва бакалавърска степен по специалност „Международни отношения“ (2004 г.) и магистърска по „Международни икономически отношения“ (2007 г.). Образователната и научна степен „доктор“ придобива от Икономическия институт на БАН (2010 г.), а научната степен „доктор на науките“ – от ВУЗФ (2021 г.).
Проф. Желязкова е директор на направление „Финанси и финансов мениджмънт“ в Лабораторията за научно-приложни изследвания на ВУЗФ и преподавател в същия университет. В продължение на два мандата е била зам.- ректор на ВУЗФ (октомври 2013-февруари 2022 г.) и национално контактно лице по програма „Хоризонт 2020“ към Европейската комисия в Брюксел (2013-2016 г.). Член е на Съюза на икономистите в България и на Green Finance and Energy Center към Българската фондова борса.
Паралелно с работата си в университета, проф. Желязкова притежава дългогодишен опит от банковата система, като от 2006 година работи в една от водещите банки в България и от 2011 година до момента отговаря за екологичната й политика.
Тя е един от „посланиците“ в България за разпространение на знание и разбиране на екологичните, социални и управленски (т. нар. ESG) аспекти на финансите. Тя е автор на първите университетски учебници на български език по кръгова икономика и управление на екологичния и социалния риск в инвестиционния процес, на две книги и на над 50 научни публикации по тези въпроси. През годините участва на десетки научни форуми и изнася редица гост-лекции в университети в страната и в чужбина – в Италия, Кипър и Гърция по темите, свързани финансирането на зелената икономика. Тя също така е член на редакционните колегии на изданията на ВУЗФ, както и на списанията „Екология и безопасност“ и „Икономика и бизнес“.
Към момента фокус на работата й в университета са преподаването, научните изследвания, ръководството на докторанти и рецензентската дейност в областта на банкирането, ESG и устойчивите финанси.