
доц. д-р Григорий Вазов
Ректор на ВУЗФ и изпълнителен директор на VUZF Lab
Доц. д-р Григорий Вазов е ректор на Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ) от 2008 г., изпълнителен директор на Лабораторията за научно-приложни изследвания към ВУЗФ (VUZF Lab) и главен секретар на Съвета на ректорите на висшите училища в Рeпублика България.
Член е на Надзорния съвет на ДЗИ. През 2015 г. е избран за член на Фискалния съвет на Р България. Бил е президент на ВУЗФ в периода 2005 – 2017 г., а в периода 2002 – 2017 г. е председател на настоятелството на висшето училище. Управител e на “Вазов институт” ЕООД от 1994 г. досега.Show More

Марияна Николова
Заместник министър-председател по икономическата и демографската политика
Марияна Николова завършва висше образование – магистър по „Право“ в Нов български университет и се утвърждава като юрист със значителен опит в публичния сектор. Марияна Николова притежава и магистърски степени по „Публична администрация и административни практики“ и „Право на Европейския съюз“ от СУ „Свети Климент Охридски“, както и магистратура по „Стопанско управление“ от ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий“ – Велико Търново.
Има редица обучения и специализации в страни-членки на ЕС в това число диплом по „Право на Европейския съюз“, Франция; EIPA – Европейски институт по публична администрация, Холандия; “HAUS” – финландски институт за публичен мeниджмънт, Европейската академия за данъци, икономика и право, Германия, а също и в Австрия и Великобритания.Show More

Лъчезар Борисов
Заместник-министър на икономиката
Лъчезар Борисов специализира „Устойчиво развитие“ във Венециански международен университет и Регионалния център по околна среда в Будапеща, както и „Счетоводни и одит регулации“ към Световната банка. Завършва обучение по „Предприемачество и рисков капитал“ в Американския университет и има успешно преминати курсове по „Управление на проекти“ (WIFI, Австрия), „Насърчаване на преките чуждестранни инвестиции“ (JICA, Япония), „Борсово-валутна търговия и банки“ (CITIGRUP и CITIBANK) и др.
Понастоящем е докторант във Висшето училище по застраховане и финанси. Публикувал е научни статии в сферата на антимонополното законодателство и моделите на пазарно стопанство, платежния баланс на страната и банковата ефективност при сливанията и поглъщанията.Show More

Паникос Путзиурис
Проф. д-р Паникос Путзиурис
Ректор на Университета в Централен Ланкашър, Кипър (UCLan Cyprus)
Професор Паникос Путзиурис е професор по предприемачество и семеен бизнес, ректор на Университета в Централен Ланкашър, Кипър (UCLan Кипър) и председател на Центъра за предприемаческо развитие и изследвания. Преподавател е в Judge Business School към Университета в Кеймбридж и е член на групата по икономика и политика в областта на кръговата икономика и моделите на предприемаческо развитие. В продължение на две десетилетия, той е старши преподавател, а по-късно гост-лектор по предприемачество и семеен бизнес в Business Manchester School, Великобритания.
Професор Путзиурис преподава, обучава, прави изследвания и консултира по целия свят в областта на развитието на предприемачеството и семейния бизнес. Той е бил съветник-консултант на експертната група за семеен бизнес към Дирекция „Предприятия и промишленост“ на Европейската комисия и на ОИСР по политиката на предприемачеството. Активен сътрудник е на Института за семейни фирми и бивш президент на Международната академия за изследвания на семейните предприятия.

Проф. д-р Джовани Ладжоя
Ръководител на катедра “Икономика, управление и бизнес право”, Университет в Бари „Алдо Моро“, Италия
Джовани Ладжоя е редовен професор, ръководител на катедра „Икономика, управление и бизнес право“ в Университета в Бари “Алдо Моро”, Италия и заместник-ректор по въпросите на бизнес сътрудничеството и пазара на труда на Католическия университет “Дева Мария на добрия съвет”, Тирана, Албания.
Има докторска степен по стокови науки от Университета в Бари и е преподавател по дисциплините Стокови науки, Технология за екологично сертифициране, Ресурси и управление на отпадъците.Show More
Професор Ладжоя е академичен координатор на програма “Еразъм” и член на Съвета на докторантската школа по „Икономика и управление“. Той е свързан с Международното дружество за индустриална екология, Международното общество на стоковите науки и технологии (IGWT) и италианските мрежи за кръгова икономика и оценка на жизнения цикъл.
Основните му научни интереси са в областта на екологичната икономика, кръговата икономика, анализа на материалния поток и на жизнения цикъл, управлението на околната среда, биомасата и биоенергията.

Константин Велев
Председател на УС на Асоциацията на българските застрахователи
Константин Велев е председател на УС на Асоциацията на българските застрахователи и изпълнителен директор на ЗАД “Армеец” АД. Член е на УС на Националното бюро на българските автомобилни застрахователи.
Г-н Велев е мениджър с повече от 20 години професионален опит на българския застрахователен пазар. Бил е участник в създаването на държавния застрахователен надзор в България в периода 1997-2000 г. Той е един от водещите специалисти в България в областта на застрахователното право. Участвал е в подготовката на редица законодателни проекти в областта на застраховането – включително на действащия Кодекс за застраховането.Show More

Любомир Дацов
Член на Фискалния съвет на Република България
Любомир Дацов е бивш зам.-министър на финансите, отговарял е за бюджета, структурните реформи и координацията на еврофондовете. Бил е член на икономическия и финансов комитет към Съвета на финансовите министри в ЕС. Инициатор и координатор на въвеждането на програмното бюджетиране в България.
Работил е за Министерство на финансите в периода 1992 – 2009 г. От 2009 г. е консултант по макроикономически, финансови и банкови въпроси.
Бил е хоноруван асистент по публични финанси към стопанския факултет на СУ “Св. Климент Охридски“. Редовно публикува анализи в различни медии. Завършил е УНСС – София и има редица специализации по макроикономика и бюджетен мениджмънт.
Избран е с 6-годишен мандат за член на Фискалния съвет от 25.11.2015 г.

Левон Хампарцумян
Председател на УС на Българския форум на бизнес лидерите
Левон Хампарцумян е едно от най-познатите имена в българския банков сектор с позицията главен изпълнителен директор и председател на управителния съвет на Уникредит Булбанк. Той ръководи финансовата институция още от приватизацията й през 2001 г. от италианската банкова група Unicredit до началото на май 2019 г., когато отстъпва оперативното управление на банката и поема надзорни функции.
Преди да застане начело на банката, Хампарцумян имаше политическа кариера – като заместник-министър на икономиката в кабинета на Иван Костов и изпълнителен директор на Агенцията за приватизация. Опитът му във финансовата сфера пък минава през PriceWaterhouse Coopers и Earnst&Young. Доскоро той беше член и на УС на Асоциацията на банките в България, а в миналото е бил и неин председател. В момента е председател на УС на Българския форум на бизнес лидерите, член на борда Института за пазарна икономикa, а от 2015 г. е и председател на обществения съвет на TELUS International, който подкрепя местни социално значими проекти на неправителствени организации.

доц. д-р Маню Моравенов – Модератор
Изпълнителен директор на Българската фондова борса
Доц. д-р Моравенов е изпълнителен директор на Българската фондова борса. Професионален член е на RICS (Кралския институт на лицензираните оценители и консултанти при инвестиции в недвижими имоти). Той е дългогодишен преподавател във ВУЗФ – София, като е титуляр на курсовете „Електронни борси“ и „Алтернативни инвестиции“ – магистърска програма, както и лектор на квалификационен курс „Финанси на недвижими имоти“ към бакалавърска програма на ВУЗФ. Член е на екипа на Лабораторията за научно-приложни изследвания към ВУЗФ – VUZF Lab.
Show More
Марияна Хамънова
Основател и изпълнителен директор на „Клийнтех България“
Марияна Хамънова е съосновател и изпълнителен директор на Клийнтех България. Тя има над 10 години опит в сферата на устойчивото развитие и чистите технологии. Експертизата й се състои в консултиране и управление на иновационни проекти, менторство на стартиращи предприятия, както и осигуряване на финансова и експертна подкрепа за разрастване на бизнеса.
Като част от екипа на Клийнтех България, г-жа Хамънова отговаря за управлението на Регионален иновационен хъб за енергии и климат към EIT InnoEnergy и EIT Climaate KIC, част от Европейския институт за иновации и технологии (ЕИТ).

ЛЕКТОР И МОДЕРАТОР
Проф. д. ик. н. Виржиния Желязкова
Заместник-ректор по учебната дейност и качеството, ВУЗФ
Директор на направление „Финанси и финансов мениджмънт,“ VUZF Lab
Проф. д. ик. н. Виржиния Желязкова е зам.-ректор на ВУЗФ по учебната дейност и качеството от 2013 г. до момента. Директор е на направление „Финанси и финансов мениджмънт“ към Лабораторията за научно-приложни изследвания към ВУЗФ. Преподавател е по Международни финанси, Управление на финансовия риск и други дисциплини от областта на финансите във висшето училище.
Show More

проф. д-р Даниела Бобева – Модератор
Преподавател, ВУЗФ
Проф. д-р Даниела Бобева е преподавател по финанси във ВУЗФ. Работи в банковия и финансов сектор повече от 20 години, като 11 години е директор на Европейската и международна дирекция в БНБ. Участва в Комитета по финансовите услуги към Европейската комисия, където се изработват европейските регулации и политики в тази област. Била е алтернативен член и на Икономическия и финансов комитет към Съвета ЕКОФИН, в който се координира макроикономическата политика на ЕС.
Работи по привеждането на българското законодателство в съответствие с европейските правни актове във финансовия сектор и подготовката на българската правна рамка, като е ръководител и член на работните групи в следните области: капиталови изисквания, потребителски и ипотечен кредит, платежни услуги, гарантиране на депозити и други, като част от цялостната реформа на финансовия сектор в ЕС.
Ръководи проекти на БНБ за въвеждане на европейските принципи и добри практики в банковата система на Египет, Черна гора, Сърбия, Албания, Македония.
Show More
Доц. д-р Теодоро Галучи
Преподавател, Университет в Бари „Алдо Моро“, Италия
Теодоро Галучи e доцент в катедра “Икономика, управление и бизнес право”, секция “Стокови науки” в Университета в Бари “Алдо Моро”, Италия. Има докторска степен по стокови науки от Университета в Бари. Преподавател е по дисциплините Ресурси и управление на отпадъците, Пазар на иновации и устойчивост, Стокознание в Университета в Бари Алдо Моро.
Той преподава и в Католическия университет “Дева Мария на добрия съвет”, Тирана, Албания. Член е на работната група на отдела за научни изследвания и на работната група към Съвета за оценка на научните изследвания в университета. Участвал е в различни национални и международни проекти. От 2018 г. е член на Италианската платформа на заинтересованите страни в кръговата икономика (ICESP).

Никола Зикатанов
Заместник-председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България
Никола Зикатанов е машинен инженер, специализирал е управление на бизнеса в УНСС и е завършил магистратура по бизнес администрация в САЩ.
Участва активно в процесите на масовата приватизация и създаването на капиталовия пазар в България. Представлява американската инвестиционна група New Century Holdings и над 10 години работи за тях. Групата е един от основните учредители на приватизационния фонд „Златен лев“, а г-н Зикатанов е член на Съвета на директорите на „Златен лев холдинг“ АД.
Заместник-председател е на Асоциацията на индустриалния капитал в България.
Основател на бутиково семейно лозаро-винарско стопанство.

Илия Лингорски
Главен икономист, Българска банка за развитие
Илия Лингорски е главен икономист на Българската банка за развитие и председател на Комитета по енергетика, инфраструктура и публично-частно партньорство на Европейската лига за икономическо сътрудничество.
Опитът му през последните 25 години е в инвестиционното банкиране, проектното финансиране, туризма, енергетиката, публичните финанси, международните финансови институции и академичната дейност. Бил е като заместник-министър на финансите, подуправител за България на Международния валутен фонд и председател на Надзорния съвет на Българската банка за развитие.
Специализирал е в областта на математическото моделиране с приложения на системи с изкуствен интелект в Оксфордския университет и е докторант по икономика във ВУЗФ. От 2014 г. до 2017 г. е настоятел на Американския университет в България, а от 2017 г. е член на Университетския съвет на АУБГ.

Владимир Каролев
Основател и изпълнителен директор, SEE Capital Advisory
Владимир Каролев е основател и изпълнителен директор на SEE Capital Advisory LTD. Владимир има 25-годишен опит в консултантските услуги за инвестиционно банкиране в Югоизточна и Централна Европа, както и в страните от бившия Съветски съюз. Работил е по консултантски сделки за приватизация в България, Сърбия, Черна гора, Гърция, Украйна, Чехия, Казахстан и Северна Македония, по трансгранични сливания и придобивания (в България, Унгария, Сърбия, Черна гора и Чехия), проектно финансиране (България), ECM и DCM транзакции (България и Сърбия).Show More

Борислав Георгиев
експерт по външна търговия
Борислав Георгиев е експерт по външна търговия с повече от 40-годишен опит.
Бил е заместник-министър на търговията и външноикономическото сътрудничество на България в периода 1995 – 1997 г., отговарящ за външнотърговския режим, европейската интеграция и интеграцията на страната в Световната търговска организация, членството в Европейския съюз, Европейската асоциация за свободна търговия, присъединяването към ЦЕФТА и др.
Бил е председател на българския национален орган Съвета БУЛПРО към БТПП и докладчик на ООН/EDIFACT, както и председател на борда на CEEC EDIFACT (1993-1997 г.) и член на ръководната група на CEFACT (CSG) 1997 – 1999 г. Show More