Третата национална конференция на ВУЗФ и СБУ обсъди повишаването на квалификацията на учителите

Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ) и Синдикатът на българските учители (СБУ) проведоха Трета национална научно-приложна конференция на тема „Повишаване на квалификацията на учителите – проблеми и перспективи“. Превърналото се в емблематична традиция събитие бе под патронажа на д.ик.н. Янка Такева, председател на СБУ и доктор хонорис кауза на ВУЗФ, и се проведе на 17 март 2023 г. в сградата на ВУЗФ в гр. София.

Националният форум бе открит от проф. д.ю.н. Борис Велчев, ректор на ВУЗФ, и от д.ик.н. Янка Такева. Той премина при изключително голям интерес, а в него се включиха над 80 участници, сред които експерти от Министерството на образованието и науката (МОН), началници на Регионални управления на образованието (РУО), директори на училища и учители от цялата страна, преподаватели във ВУЗФ, експерти и анализатори по въпросите на образованието от академичните среди и бизнеса.

Конференцията протече в два панела, а основен доклад по темата за атрактивността на учителската професия и ролята на квалификацията на педагогическите специалисти изнесе д.ик.н. Янка Такева, председател на СБУ. В панелите се включиха: Димитър Асенов, директор на Националния център за повишаване на квалификацията на педагогическите специалисти (НЦПКПС) към МОН; Полина Фетфова, началник на отдел „Квалификация и кариерно развитие“, Дирекция „Политики за стратегическо развитие, квалификация и кариерно развитие“ към МОН; Наталия Михалевска, директор на Дирекция „Образование на българите зад граница и училищна мрежа“ към МОН; проф. д-р Боян Дуранкев, професор емеритус на ВУЗФ; акад. Сава Гроздев, професор емеритус на ВУЗФ; проф. д-р Даниела Илиева, директор на направление „Бизнес администрация, мениджмънт и маркетинг“ към VUZF Lab; проф. д-р Теодора Лазарова, преподавател във ВУЗФ; доц. д-р Джеймс Йоловски, гл. експерт във Фискалния съвет на България и преподавател във ВУЗФ; и ас. Юлияна Георгиева, директор на Дирекция „Маркетинг и комуникации“ и Център за кариерно развитие към ВУЗФ. В работата на форума взеха участие също проф. д-р Евгени Евгениев, зам.-ректор на ВУЗФ, проф. д.ф.н. Димитър Веселинов, директор на Департамента за информация и усъвършенстване на учителите (ДИУУ) към Софийския университет „Св. Климент Охридски“, и Виолетка Петкова, гл. експерт „Организационно направление“ в Централата на СБУ.

В своето приветствие проф. д.ю.н. Борис Велчев изрази удовлетворение, че вече за трети път ВУЗФ и СБУ провеждат съвместната си Национална конференция, посветена на квалификацията на учителите, и поднесе своята благодарност към д.ик.н. Янка Такева за отличното сътрудничество, както и затова че за пореден път тя е патрон на форума.

Ректорът на ВУЗФ подчерта, че квалификацията на педагогическите специалисти е изключително успешна форма на комуникация между преподавателите в средното и висшето образование, както и значима предпоставка за развитието на Висшето училище, което ръководи. Той изрази надежда, че мащабни срещи като Националната конференция на СБУ и ВУЗФ ще зачестят през годината, наред с други алтернативни форми на взаимодействие и инициативи за по-тясното сътрудничество между висшето и средното образование.

С оглед на големия интерес към значимия форум и невъзможността на всички учители от страната да се включват на живо в подобни събития, проф. Велчев подчерта, че ВУЗФ има намерение да създаде нова безплатна дигитална платформа, на която да бъдат качени материали, свързани с обучения и допълнителна квалификация на педагогическите специалисти по икономика и не само, като не пропусна да заяви готовността на ВУЗФ за подкрепа на българските учители. Той благодари на всички участници в Националната конференция и им пожела здраве и успехи.

Д.ик.н. Янка Такева благодари на проф. Велчев за успешното дългогодишно партниране в името на българското образование. Приветства лекторите на Националната конференция, представителите на МОН и участниците във форума и изрази своето удовлетворение от присъствието на всички началници на РУО, директори и зам.-директори на водещи образователни институции и най-добрите учители от страната, които за пореден път утвърждават необходимостта и важността на квалификацията на педагогическите специалисти.

В своя доклад д.ик.н. Янка Такева разгледа атрактивността на педагогическата професия, част от нейните аспекти и перспективите за повишаването на престижа й. Очерта пряката взаимовръзка между отличната квалификация на учителите и атрактивността на учителската професия, за които от години СБУ провежда и предлага навременни и ефективни политики.

Председателят на СБУ акцентира на факторите за атрактивността на учителската професия сред младите хора, като открои личностната мотивация, кариерната пътека, успехите на учителите в обществото, перспективите за развитие в сферата на образованието и др. „Личностната мотивация е причина за личностните успехи на всеки един от нас, независимо от социалната ни роля в образователната система. Чрез нашата личностна мотивация ние привличаме и младите хора към нашата професия“, подчерта още тя.

Г-жа Такева изтъкна, че българската образователна система има традиции за постигане на атрактивността на учителската професия, които и днес допринасят успешно в процеса на привличане на нови колеги. В този контекст тя посочи, че за високия интерес към педагогическата професия активна роля имат учителите, които успешно защитават ролята си на стожери на просветата и лидери в обществото, като взаимодействат ефективно с децата, родителите, колективите и цялото общество. Открои и отличните примери на постижения от страна на учители, директори, началници на РУО и цели училищни общности.

„Неизменна част от престижа на учителската професия са и обичта и самоотвержеността към децата и към професията, стремежът към успехи и иновации“, каза г-жа Такева. И добави, че на фона на тях се налага и справянето с предизвикателствата, свързани с противопоставянето срещу учителите. А после напомни на присъстващите: „Каквото и да казват, нека не забравяме, че нашият труд се вижда всеки ден в лицето на успелите хора!“

Като безспорен фактор за повишаване на атрактивността на учителската професия д.ик.н. Янка Такева посочи съхраняването на паметта за постиженията на българските учители. Тя подчерта, че уповавайки се на вярата, че без минало, не можем да градим бъдеще, в тази посока Синдикатът на българските усилия полага особено много усилия, давайки своя принос към историята чрез непрекъснато обогатяване на Златния фонд на СБУ с имената на носителите на най-престижната награда „Учител на годината“, както и с летопис на постиженията и достойните дела на българските учители във в. „Учителско дело“ и в другите печатни издания на Синдиката.

„Всеки човек помни своите учители! Не са ни необходими паметници и плочи, защото ние, учителите, живеем в сърцата на всички. Това също ни прави атрактивни!“, посочи още председателят на СБУ.

В хода на своето изложение г-жа Такева изтъкна ролята на квалификацията за привлекателността на педагогическата професия, като последователно разгледа постиженията и политиките на СБУ, актуалните процеси и необходимите реформи в тази посока.

Председателят на СБУ посочи, че Синдикатът от много години работи за устойчиво взаимодействие и сътрудничество между средното и висшето образование, които допринасят за ефективната и пълноценна подготовка на педагогическите кадри. Акцентира на постиженията на СБУ в посока на повишаване на квалификацията на учителите в последните години. Подчерта усилията на Синдиката и на самата нея като председател на СБУ за промяна на нормативната уредба за квалификацията и преквалификацията на педагогическите специалисти и направи обзор на реализираните от СБУ постижения, сред които са: запазването на всички записи в Кодекса на труда от чл. 228 нататък, отнасящи се до квалификацията на учителите и регламентиращи задължението на работодателя да осигурява условия за поддържане и повишаване на професионалната квалификация, задължението на работниците и служителите да участват в организираните или финансираните от работодателя форми на обучение за поддържане и повишаване на професионалната квалификация и сключването на договор за придобиване на квалификация; оформянето на разпоредбите на Закона за предучилищното и училищното образование (ЗПУО); ключовите изменения в Наредба №15 от 22 юли 2019 г. за статута и професионалното развитие на учителите, директорите и другите педагогически специалисти, Наредбата за държавните изисквания за придобиване на професионална квалификация „учител“ (ПМС № 27 от 1.02.2021 г., ДВ, бр. 10 от 5.02.2021 г.) и редица политики в тази посока.

Председателят на СБУ изтъкна важността на постиженията на социалния диалог и успешното колективно трудово договаряне за атрактивността на учителската професия. Тя благодари на проф. д-р Сашо Пенов, министър на образованието и науката, и на всички социалните партньори по места за това, че винаги са обръщали сериозно внимание на квалификацията на учителите и работещите в образователната система. „Политиките на СБУ за обезпечаване на квалификацията и преквалификацията на учителите намериха достойно място в отрасловия Колективен трудов договор (КТД) за системата на предучилищното и училищното образованиe №Д01-269/06.12.2022 г., както и в общинските КТД, сключени в цялата страна благодарение на усилията на регионалните структури на СБУ“ – подчерта още г-жа Такева.

Сред важните акценти в изказването на д.ик.н. Янка Такева бяха още извоюваните от СБУ средства за лична квалификация и националните програми още през далечната 2004 г. по време на Лидерската стачка и възможностите за финансирането и реализацията на професионалната квалификация на учителите като фактор за тяхното професионално израстване и развитие и стъпаловидната квалификационна система. В този контекст председателят на СБУ напомни, че българската образователна система продължава да има най-добрата квалификационна рамка на учителите в средното образование в Европа. Спря се на възможностите на стъпаловидната квалификационна система, осъществяването и финансирането на професионалната квалификация на учителите, като подчерта, че само една от формите е платена по лично желание на учителя. Обвърза кариерното развитие, изплащането на допълнително трудово възнаграждение за придобита професионално-квалификационна степен (ПКС), заемането на ръководни длъжности в образователните институции и повишаването на качеството на учебно-възпитателния процес.

Г-жа Такева представи и постиженията на успешната постоянна квалификационна дейност на СБУ както самостоятелно, така и в дългогодишно партньорство с Департамента за информация и усъвършенстване на учители (ДИУУ) към Софийския университет „Св. Климент Охридски“, ВУЗФ, НЦПКПС, и др., и отличната работа на Постоянната академия за науки и иновации в образованието (ПАНИО) на Синдиката.

В доклада си г-жа Такева о­­черта необходимостта от реформи, свързани с допълнителна квалификация на педагогическите специалисти за надграждане на емоционалната култура и социалните компетенции като предпоставка за справянето с предизвикателствата, свързани с дисциплината и възпитанието на учениците, с екипната работа в образователните институции и др.

Председателят на СБУ обвърза социално-икономическите промени в страната с необходимостта от непрекъснати промени с оглед на актуалността на квалификацията на българските учители. Подчерта, че системата на предучилищното и училищното образование не е консервативна, а бърза и динамично променяща се, както и че тя първа регистрира социалните промени и реагира на тях. И напомни, че за последните 33 г. учителите е трябвало да придобият в движение 15 компетенции по пътя на квалификацията, а същевременно с това са се осъществявали и промени на нормативната уредба, преструктуриране на училищната мрежа, политики за запазване на работните места. Наред с това подчерта, че и днес демографските проблеми продължават да изправят системата пред нови предизвикателства и сподели: „Ние, учителите, усещаме социалните промени най-силно – виждаме промените в структурата на населението, в социално-икономическото положението на децата и семействата. Въпреки новите обстоятелства ние се справяме с всички свои социални и професионални роли достойно и с увереност в мисията си и отстояваме успешно престижа на учителската професия!“

Председателят на СБУ обвърза ефективността на квалификацията на педагогическите специалисти с познаването на техните потребности и припомни, че още преди 10 г. Европейската комисия е очертала политиките на квалификация на учителите от гледна точна на личностните им потребности. „Доказа се, че масовата квалификация не е ефективна. Необходимо е разчупване на стереотипите“ – каза по този повод г-жа Такева и сподели, че ще продължава да настоява пред министър Пенов да бъдат развити политики за квалификация на база на персонализираните потребности, задачи и цели на българските учители. Освен това тя обсъди квалификацията като взаимовръзка с кариерното израстване на учителите и изтъкна необходимостта от актуализация и градация на изискванията за заемане на постовете на директори на образователни институции и началници на РУО с оглед на недопускане на уронване на авторитета на системата.

Председателят на СБУ отправи критика към образователните институции относно разходването на средствата за квалификация и наблегна на необходимостта от ефективни, иновативни и целесъобразни обучения на педагогическите специалисти. „Необходимо е МОН да направи проучване за въздействието на политиките за квалификация на учителите, а началниците на РУО трябва да подготвят актуална справка за размера на средствата, използвани за квалификация на директорите и учителите, за да бъде формулирана нова финансова рамка и за да бъде ефективно управляван процесът за квалификацията“ – подчерта г-жа Такева, напомняйки, че всяка година системата на образованието връща към републиканския бюджет между 24 – 26 млн. лв. от средства за лична квалификация.

Наред със средствата за квалификация на учителите г-жа Такева обсъди и притесненията на работещите в системата на предучилищното и училищното образование, свързани с възнагражденията им, като заяви категорично: „Бъдете сигурни, че никой няма да ни вземе тези 400 млн. лв., който СБУ извоюва за възнагражденията на учителите и работещите в системата ни със задна дата от 1 януари 2023 г.“

Г-жа Такева говори за взаимовръзката между квалификацията на педагогическите специалисти, техните стремежи и иновативност, и постигането на целите на образователно-възпитателния процес. Изтъкна, че учителите не просто обучават следващите поколения, а ги подготвят да бъдат достойни граждани, които да притежават актуални компетенции и умения, вкл. и в неблагоприятни социални ситуации. Обсъди необходимостта от внимание към темите, обвързани с квалификацията на българските учители, които засягат аспектите на гражданското образование. Припомни, че макар да е в унисон с актуалните глобални предизвикателства, военното обучение не е нова политика в нашата образователна система, а част от квалификацията на българските учители, от стандартите по гражданско образование и от концепцията за активно гражданство.

Във връзка с настоятелните и градивни политики на СБУ за непрекъсната квалификация на педагогическия и непедагогическия персонал в образователните институции г-жа Такева очерта належащата необходимост от надграждане на компетенциите на непедагогическия персонал в образователните институции. Тя посочи, че именно по нейно предложение Интернационалът на образованието и Европейският синдикален комитет по образование са определили 16 май като Ден на непедагогическия персонал в образователните институции и са оформили различни теми за квалификация на административния и помощния персонал.

В този контекст тя настоя МОН да положи сериозни усилия, за да регламентира занапред повишаването на компетенциите на непедагогическия персонал и препоръча Министерството да се заеме с организирането на първата конференция на тази тема. А на проф. Велчев предложи освен квалификационни обучения за педагогически специалисти по икономика СБУ и ВУЗФ да проведат курсове за актуализация и надграждане на компетенциите на счетоводители, домакини, касиери и други представители на административния персонал в образователните институции. Припомняйки изключителния успех на последното съвместно обучение на учители по икономика на тема „Съвременни тенденции при обучението по предприемачество в средното образование“, състояло се през м. февруари т.г., и високият интерес към него, предложи на ректора на ВУЗФ то да бъде повторено съвсем скоро.

В края на своя изчерпателен доклад г-жа Такева още веднъж увери всички, че СБУ ще продължава да полага усилия за повишаване на квалификацията на учителите, да защитава статуса, престижа, авторитета и мотивационния фон на учителската професия и да разработва и прилага политики, които допринасят за нейната социална значимост и атрактивност в името на успеха на българското образование.

Националната конференция постави на фокус въпроси, свързани с атрактивността на учителската професия, възможностите и перспективите, свързани с квалификацията на педагогическите специалисти за 2023 г., анализа на реалното състояние на квалификацията на учителите, иновативните техники и практики за подобряване на ефективността на учебния процес, влиянието на продължаващата квалификация на учителите върху качеството на обучението, мястото на учителя в новата социална и дигитална реалност и ролята му на ментор в живота на учениците; финансовата грамотност в съвременното училищно образование и др.

По време на първата част на събитието експертите разгледаха методологически решения, които да бъдат внедрени в средното образование, а вторият панел на конференцията бе посветен на представяне на съвременните тенденции в учебното съдържание през погледа на висшето образование. Ползотворна дискусия с участието на учители и директори на училища и образователни експерти разгледа добрите практики и споделен полезен опит, свързан с повишаването на квалификацията на педагогическите специалисти.

Димитър Асенов, директор на НЦПКПС към МОН, запозна участниците в Националната конференция с основната макрорамка, що се отнася до квалификацията на педагогическите специалисти и най-вече с възможностите и перспективите за нейната реализация през настоящата 2023 г. Ако през 2019 г. преминалите квалификационни курсове в Центъра са 681, то през изминалата 2022 г. обучените специалисти са повече от 6 пъти. „През 2022 г. продължихме да се развиваме като съвременен дигитален център от 21. век за провеждане на онлайн квалификация. На собствен сървър е качена платформа, която е със способности, притежавани от големите университетски центрове в България. Това дава възможност да превключваме на различни режими според ситуациите“, информира Димитър Асенов, който посочи, че през 2022 г. Националния център успешно се развива като иновативно аналитично звено посредством разработените аналитични материали с емпирична информация от получената обратна връзка от учители и директори, участвали в квалификационните курсове на Центъра през 2022 г.

Димитър Асенов отправи специална благодарност към Синдиката на българските учители и лично на д.ик.н. Янка Такева за изключително коректното партньорство не само при формулирането на темите, а и за съдействието при провеждането на самите обучения.

Стратегическата цел, залегнала в годишния план на Националния център, е разработване на цялостна система за въвеждаща, поддържаща и надграждаща квалификация на педагогическите специалисти. Шест са специфичните цели, от които произтичат 27 задачи или теми за квалификация, включени в годишния план на центъра. Девет са темите за квалификациите за директори. Откроени са стратегическо планиране и управление на образователна институция и управление на образователна институция в условията на криза. Предвижда се практическо обучение на директори, които влизат в системата през настоящата година. По ключовия въпрос за атестацията на педагогическите специалисти са подготвени ясни и точни практически обучения – какво представлява инспектирането, атестацията. Включени са темите за ролята на директора при осъществяване на компетентностен подход и за прилагане на делегираните бюджети. Вниманието на ръководителите се насочва и към СТЕМ обучението. Потърсени са иновативни подходи за педагогическо взаимодействие. Вписана е и темата за лидерските умения и не на последно място е прилагането на дуалния подход в професионалното образование.

Осемнайсет са темите за квалификация на българските учители през 2023 г. На първо място е наставничеството на младите учители. Ключов момент тук е тяхното приобщаване, професионално израстване и кариерно развитие. В актуалната тема за хибридното обучение в условията на криза акцентът е върху методите на преподаване и оценяване в електронна среда. „Мисията на българския учител е децата да притежават логическо, творческо мислене. През 2025 г. предстои международното изследване за качеството на образованието – PISA 2025. Ще се оценяват изцяло компетенциите на децата по отношение на владеенето на чужди езици. Това е причината от настоящата година Националният център да започне последователна политика за обучение на учители по чужди езици.

Актуални са темите, свързани с повишаването на финансовата и икономическата грамотност и СТЕМ обучението. Специална тема за методи и подходи за работа с деца в риск е подготвена за обучението на учители от детските градини. Специфични теми са насочени и към квалификациите в професионалното образование и обучение. През 2023 г. Националният център осъществява специализирано обучение на учителите по география, математика, химия, физика и астрономия. Предвиждат се и обучения за учители от втори гимназиален етап, програма, която ще продължи и през 2024 г.

Според Димитър Асенов, що се отнася до квалификацията на педагогическите специалисти, все по-агресивно поведение проявяват неправителствени организации, реализиращи такива обучения. „Когато говорим за квалификация, добре е да говорим и за моделите на финансирането ѝ. Те са основно три – от националните програми на МОН, от европейските програми и проекти и по третата писта – 1,2 процента от делегираните бюджети, които се управляват от ръководителите на образователните институции. За 2022 г. само от последния източник тези средства са близо 21 млн. лв. Една конкуренция е здравословна, но следва да има и „хигиена“ по отношение на това как харчим обществените средства и как искаме учителите да възпитават нашите деца.“

Предложи работещ модел, следван от Националния център: изключително високи критерии за подбор на обучители с водещи принципи образование, квалификация и професионален опит. В резултат почти всички обучители са университетски преподаватели, директори на институти на БАН, както и водещи социални партньори.

Според данни от системата за проследяване на приложимостта на придобитите знания в Националния център над 90 процента от обучените заявяват, че тези знания влизат непосредствено в образователната им институция и че имат реално отношение към ангажираността на техните ученици.

Политиките на МОН за развитие на квалификационните форми представи Полина Фетфова, началник на Отдел „Квалификация и кариерно развитие“ към МОН.

В основния доклад на конференцията д.ик.н. Янка Такева, председател на СБУ, предложи квалификациите да се провеждат съобразно потребностите на педагогическите специалисти. „И този най-важен момент е в центъра на работата на Националния център за повишаване на квалификацията на педагогическите специалисти на МОН“, подчерта Полина Фетфова.

Обърна внимание на нивата на квалификация и на квалификационните дейности. На основното стъпало на „стълбицата“ е институционалната квалификация или плановете за квалификация на самото училище. „Както насочи вниманието ни г-жа Янка Такева, по отношение на начина, по който се идентифицират потребностите и планират квалификациите, по който се харчат средствата, за които толкова усилия са положени, за да бъдат достъпни и всеки учител да продължи своето професионално развитие – всъщност тук е мястото, където ние трябва стриктно и отговорно да упражняваме контрол“, изтъкна г-жа Фетфова.

През учебната 2022/2023 г. в НЦПКПС са обучени 91 359 педагогически специалисти, от тях 93 процента са с необходимата професионална квалификация за заемане на съответната длъжност. Водената статистика, с характеристики по възраст и педагогически стаж, е необходима при планирането на различните квалификации – предназначени за млади учители, както и за продължаващата, надграждаща квалификация на вече заетите в системата. С педагогически стаж от 5 до 9 години са най-голямата група заети в системата. Това дава основание да се смята, че наставничеството има богат потенциал, защото има достатъчно опитни специалисти, които да го поемат. От 2019 г. ръстът на новопостъпилите в образователната система категорично расте, което означава, че пред политиките за квалификация стои важна задача. Майсторският клас, като интерактивна форма на обучение на учители иноватори, е нова форма, която би могла да се застъпи по-дълбоко, да се използва от повече учители с опит. Силно впечатление прави броят на завършените обучения в продължаващата квалификация през учебната 2022/2023 г. – 1 230 813.

Полина Фетфова отвори диалог и към друг момент от основния доклад, изнесен от г-жа Янка Такева, засягащ непедагогическия персонал. Категорично трябва да бъдат обучавани и екипите от непедагози в училището и те трябва да носят отговорността, че са вътре в образователната система и допринасят за развитието на младите хора. Постави акцент и на дигиталните компетентности. Препоръча сертификата, който получават педагогическите специалисти, да бъде съотнесен към европейската рамка за дигитални компетентности. Новост, която бихме искали да продължим от тук нататък, заключи г-жа Фетфова.

Наталия Михалевска, директор на Дирекция „Образование на българите зад граница и училищна мрежа“ на МОН, определи основния доклад на конференцията, изнесен от д.ик.н. Янка Такева, като явление, „документ, който в същността си пое и памет, и предизвикателства, тенденции, бъдеще. Важно е лидерите да говорят по този начин – емоционално, но и категорично заяви г-жа Михалевска. – Искрено споделям, че с учители, директори и хора, свързани с образованието от цялата страна, сме ядосани по повод дебата за военното обучение. Не е възможно да смятаме, че мисията на образованието е да подготвя младите хора за бъдещето, да ги подготвяме за дигитални умения, а да не ги подготвяме, че може да има война, криза, опасност, които изискват не просто военно обучение, а да са подготвени психически, социално и емоционално, за да се справят, да запазят своя живот, на своята майка, на своето дете.

По основната тема на конференцията Наталия Михалевска подчерта, че квалификация по принуда не се прави, а се постига чрез предизвикателства и предложи ключови насоки: мобилността по НП „Иновации в действие“, срещи с обмен на практики, майсторски класове. Програмите на МОН, а и самите иновации идват да покажат, че може би квалификацията на учителите трябва да се извършва чрез организиране на професионалните общности в екипи. В тези екипи да влизат учители с различни специалности, с различна квалификация, също и някои непедагогически специалисти.

В края на изказването си Наталия Михалевска сподели, че в новата платформа на изкуствен интелект – ChatGPT, ако запиташ какво е учител, отговорът е  „вдъхновител“.

Проф. д-р Боян Дуранкев се обърна към педагогическите специалисти с думите: „Уважаеми учители, Вие сте жалон!“ и очерта ролята им за постигането на по-справедливо бъдеще чрез по-ефективно обучение по икономика. В своето изложение той разгледа темата за пропуските при обучението по икономика на младите хора, очерта катастрофалните последици от т. нар. капиталистически морал и постави акценти върху актуалните глобални, социални и икономически проблеми. Говори за необходимостта от морал в бизнеса и това че той трябва да се изгражда у подрастващите заедно със способността за осмисляне и отсяване на информацията.

Акад. проф. Сава Гроздев постави фокус върху ролята на олимпиадите за повишаване на функционалната грамотност на учениците. Математика е задължителна не само за природните науки, тя помага на функционалната грамотност, защото най-добър начин за разбирането на текст е решаването на математически задачи, което означава и участие в олимпиади. И финансовата грамотност, и функционалната грамотност изискват елементарна математическа грамотност.

Сава Гроздев взе повод от думите на председателя на СБУ д.ик.н. Янка Такева и категорично настоя да се персонализира квалификацията на учителите, съобразно техните интереси и професионална подготовка. Изказа също препоръка за използване на изкуствения интелект като инструмент в полза на многостранната дейност на учителите.

Проф. д-р Теодора Лазарова представи иновативни техники и практики за подобряване на ефективността на учебния процес. Подчерта, че наблюдението й върху автоматизацията и дигитализацията сочат, че още през следващите 3 до 5 години радикално ще се промени и пазарът на труда, и начинът, по който самите ние функционираме. Днес в топ 3 на най-високоплатените позиции в ИТ сферата са за позиции, които преди 5 години не са съществували. Според проф. Лазарова този ход ще се забърза.

Най-ценното в дистанционното обучение е, че то подготвя младите хора за реалния живот.

Проф. д-р Даниела Илиева очерта ролята на учителя като ментор в живота на ученика и разгледа училищната среда като фактор за формиране на отношението на подрастващите към успеха, парите, вината, честта, социална отговорност. Изрази надежда, че в бъдеще глобалният проблем с омаловажаването и обезценяването на труда на учителите ще бъде преодолян и образователната система ще създаде платформа за насърчаване на образование и живот, синхронизирани със стремежите на личността.

„Мястото на финансовата грамотност в съвременното училищно образование“ е темата, която представи пред участниците във форума доц. д-р Джеймс Йоловски. Той акцентира на основните направления при обучението по финансова грамотност: управление на собствени средства, управление на публични финанси и корпоративни финанси, вкл. стартъп компании.

Доц. Йоловски подчерта, че с утвърдената от Министерския съвет през 2021 г. Национална стратегия за финансова грамотност, с план за действие към нея, ще се структурират усилията на заинтересованите страни и ще се постигне максимално позитивно въздействие. Като събитие посочи партньорството между ЕК и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие при разработването на рамка от компетентности за финансова грамотност на учащите се.

В своята презентация ас. Юлияна Георгиева представи подробно проекта „Финансовата грамотност за ученици“, който е ежегодна проява на ВУЗФ с обучени 1000 ученици от над 30 училища в България и дава възможност за провеждане на лекционния му курс чрез безплатни посещения на преподаватели от ВУЗФ в училищата, онлайн лекции, посещения на ученици във ВУЗФ и участие във Финансова академия за ученици. Тя очерта формите на кариерно развитие за ученици, разработени от Висшето училище, сред които е и пилотно ученическо списание.

В заключителната част на Националната конференция председателят на СБУ д.ик.н. Янка Такева направи обзор на дискутираните теми. Благодари още веднъж на ръководството и екипа на ВУЗФ за всички съвместни инициативи, както и за безценните ресурси и литература, които безвъзмездно споделят с българските учители по време на всеки форум. Благодари и на лекторите за техния принос за формиране на образователните политики за квалификация на педагогическите специалисти, за актуалните теми, които адресираха, и насоките, които отправиха към българските учители. Поздрави отново участниците в Националната конференция за техния стремеж към повишаване на квалификацията и реализиране на върхови професионални постижения. Оцени високо провеждането на тазгодишното издание на значимия форум и изрази увереност, че е допринесло за високата мотивация на педагогическите специалисти в България, за обмен на добри педагогически практики, за повишаване на самочувствието на педагогическите специалисти и утвърждаване на престижа и достойнството на учителската професия.

Третото издание на Националната конференция под патронажа на председателя на СБУ бе оценено високо от всички участници. Те благодариха на д.ик.н. Янка Такева и проф. д.ю.н. Борис Велчев за организацията на емблематичния форум, който ежегодно насочва вниманието към една от най-важните теми за българското образование – повишаването на квалификацията на българските учители.

 Десислава ВАСИЛЕВА, Надя БАРУХ

 

Leave a Comment